Sukcesja - bezpieczeństwo dla firm rodzinnych w Polsce

Czym jest sukcesja w firmie rodzinnej?

To przekazanie władzy, kontroli następnemu pokoleniu, przy zachowaniu własności w rękach rodziny. Sukcesja jest skomplikowanym, długim i wieloetapowym procesem, wymagającym strategicznego planowania i zarządzania. Jest też kluczowym warunkiem przetrwania i rozwoju rodzinnego biznesu.

Ocenia się, że proces sukcesji przeciętnie trwa kilka lat.

Oferujemy usługi skierowane do firm rodzinnych

  1. Warsztaty diagnostyczno – planistyczne
  2. Coaching dla sukcesorów i nestorów
  3. Mentoring
  4. Doradztwo dziedzinowe

Autorskie aplikacje dla firm rodzinnych: NOE i NEO

Aby ułatwić firmom rodzinnym przygotowanie się do sukcesji stworzyliśmy aplikację mobilną – pierwsze w Polsce narzędzie do diagnostyki gotowości sukcesyjnej.

Aplikacja jest częścią„Przewodnika po sukcesji”. Jest to wynik pracy doświadczonych doradców, obracających się w świecie firm rodzinnych.

Wśród autorów narzędzia są właściciele firm rodzinnych, akademicy, członkowie zarządów, doradcy z wieloletnim doświadczeniem z zakresu strategii, organizacji, prawa, finansów i zasobów ludzkich. Znaczący wkład w poradnik sukcesyjny mają firmy rodzinne, które przetestowały narzędzie i podzieliły się z życia wziętymi wskazówkami.

PM Doradztwo Gospodarcze było liderem projektu w ramach, którego powstał przewodnik. Na bazie kilkuletnich doświadczeń związanych z projektem proponujemy Państwu współpracę.

W tematyce sukcesji proponujemy analizę gotowości sukcesyjnej oraz usługę zaplanowania sukcesji .

Temat sukcesji w biznesie dotyczy większości firm rodzinnych w Polsce. Tymczasem jak wynika z badań blisko 80% polskich przedsiębiorców nie posiada planu dziedziczenia firmy i przekazania jej następcom. Większość nie zdaje sobie nawet sprawy jak długi i skomplikowany to proces. W związku z tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zdecydowała się opracować program mający pomóc firmom rodzinnym w procesie sukcesji, którego szczegóły powinniśmy poznać niebawem. Swój udział w promowaniu tematu sukcesji mają także eksperci z PMDG, którzy korzystając ze środków PARP przygotowali specjalny „Przewodnik po sukcesji” dostępny za darmo w formie online tutaj

Więcej na temat sukcesji w firmach rodzinnych i planowanym projekcie PARP przeczytacie Państwo tutaj:

http://wgospodarce.pl/informacje/43660-bolesny-problem-dla-firm-rodzinnych